čtvrtek 10. září 2015

Studio 27 uspořádalo další besedu!

Děkujeme všem příznivcům, kteří se přišli včera podívat již na naši čtvrtou besedu v pořadí v kavárně Liberál. Tentokrát byla hostem psychoterapeutka paní Věra Roubalová Kostlánová, která mluvila o vnitřním a vnějším exilu a citlivě se dotýkala také ožehavého tématu uprchlictví a pronásledování.
 
"Proti uprchlíkům je vedena nenávistná a nepřátelská kampaň a je šířen strach. V takovém případě mám pocit, že se ve mně ozývají ty věci, že je potřeba to takhle nenechat. Že to takhle není možné a že je to nebezpečné. A hned se mi přitom ozývá ta moje zkušenost rodinná, kdy takovéhle nepřátelství ne třeba vůči muslimům, ale vůči Židům skončilo plynovými komorami. A cítím takové nutkání něco s tím udělat." uvedla mimo jiné paní Věra Roubalová Kostlánová.
 
Moderátoři Tomáš Vaněk a Daniel Šebek se dotkli také podobnosti prožitků pronásledovaných skupin s prožitky lidí s duševním onemocněním, kteří jsou v dnešní společnosti též vytěsňováni na její okraj.
 
Tomáš Vaněk se tázal: "Cítím velkou paralelu se situací lidí s duševním onemocněním, kdy ve společnosti se šíří strach, dejme tomu ze schizofrenie. Nepíše se o tom, nevede se nějaká rozumná debata, ale když se stane nějaký incident, tak se o tom hodně mluví. Vnímáte to v oblasti uprchlictví také tak, že většina těch lidí není nebezpečná nebo dejme tomu méně, než se teď píše v novinách?"
 
Paní Věra Roubalová Kostlánová odpověděla: "Ano, myslím, že jste to řekl velmi dobře. Mně přijde, že ten strach je úplně iracionální, že to je v emocionální rovině a že tam vůbec není zapojený rozum. A trošku si myslím, že to je schválně. Že to je nějaký systém i těch populistických politiků, i těch (ne všech) novinářů, kteří o tom píší."
 
Videozáznam celé besedy najdete již brzy na našem kanálu youtube, budeme jej inzerovat i zde na našich stránkách studio27zaostreno.blogspot.cz a též na sociálních sítích.
 
Příští beseda bude již za 14 dní, 23. září v Centru Břevnov Fokusu Praha, kde budeme zpovídat ředitele Fokusu Praha Pavla Nováka a jednoho ze zakladatelů Fokusu a světově uznávaného odborníka na deinstitucionalizaci Jana Pfeiffera. Všichni jste srdečně vítáni.
 
 
 
 

    

Žádné komentáře:

Okomentovat