středa 1. července 2015

Děkujeme všem divákům a příznivcům za krásný večer při besedě s psychiatrem doktorem Filipem Španielem!

Bohužel víme, že sál nebyl pro všechny zájemce dostačující a na některé se nedostalo. Máme pro všechny však dobrou zprávu: zanedlouho bude na našich stránkách studio27zaostreno.blogspot.cz a na našem kanálu youtube opět k dispozici ukázka z besedy a později celý záznam. Prozatím přinášíme pár fotek pro ilustraci atmosféry a průběhu besedy.
 
Pan doktor hovořil s moderátory Jindřiškou Vlčkovu a Břetislavem Košťálem velmi zasvěceně a také poutavě. Nevyhnuli jsme se tématům jako jsou příčiny schizofrenie, její léčba i moderní poznatky o fungování mozku při tomto onemocnění a také možných metodách předcházení relapsů. Zamysleli jsme se nad tím, co člověk se schizofrenií vnímá a zažívá, jak se se svými vjemy vyrovnává a také nad aktuálními tématy, například proč lidé vysazují léky, přestože jim pomáhají a jak by psychoedukace mohla pomoci při zvládání vážných stavů, které s onemocněním souvisejí.
 
Úžasně lidský postoj pana doktora k lidem potýkajícím se s psychickým onemocněním ilustruje třeba odpověď na dotaz jedné z divaček, jak má připravit svou dospívající dceru na skutečnost, že její máma i strýc jsou schizofrenici:
 
„Tak především: máma není schizofrenik! Máte jméno, máte svoji historii, máte svoje lásky a nenávisti a máte svoji životní cestu a nejste nálepka „schizofrenik“. Nejhorší je se takto onálepkovat a to že my to děláme taky jako lékaři, mě to přijde hrozné. Vy jste prostě člověk ve své košatosti, ale máte třeba tu nebo onu diagnózu. A to je vlastně klíč k tomu, jak Vás mají vnímat ti ostatní. Jako mámu, která má tyhlety problémy čas od času. Ale to není máma, to je prostě nějaká nemoc, která je na povrchu, ale to není to uvnitř.“
 
Na další besedy se můžete těšit opět na podzim, aktuální informace a pozvánky najdete na naší stránce studio27zaostreno.blogspot.cz, kde se můžete přihlásit i k odběru článků emailem.
 
Děkujeme za přízeň a budeme rádi, pokud nás budete i nadále sledovat.
 
 
Břetislav Košťál, Tomáš Vaněk, Michal Kašpar, Jindřiška Vlčková, Tomáš Rezek, Daniel Šebek, Kateřina Málková a Eva Čižinská.
 
 
Autory fotografií jsou Jiří Pasz a Daniel Šebek.
 

Žádné komentáře:

Okomentovat